Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för radiofysik
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Gula stråket 2b
Besöksadress: Gula stråket 2 B SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 0313427976

Om enheten

Vid avdelningen för radiofysik bedrivs forskning inom vitt skilda områden inom radiofysiken, såväl som utbildning. Kursutbudet riktar sig både till dig som är nyfiken på strålning och vill veta mer och till dig som har tänkt att ta en examen i radiofysik. För dig som vill arbeta med radiofysik inom sjukvården finns ett utbildningsprogram som ger dig möjlighet att bli legitimerad sjukhusfysiker.

Senaste publikationer

Journal of Environmental Radioactivity special issue: II International Conference on Radioecological Concentration Processes. (50 years later).
Rafael Garcia-Tenorio, Elis Holm
Journal of environmental radioactivity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radioecological modelling of Polonium-210 and Caesium-137 in lichen-reindeer-man and top predators.
Bertil R R Persson, Runhild Gjelsvik, Elis Holm
Journal of environmental radioactivity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Administration of 177Lu-octreotate via isolated hepatic perfusion – an experimental pilot study of activity concentration measurements in liver of pig
Viktor Sandblom, Ingun Ståhl, Christoffer Hansson, Roger Olofsson, Eva Forssell-Aronsson
Nationellt möte om sjukhusfysik, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Dose-response study of Lu-177-octreotate in nude mice bearing human neuroblastoma
Arman Romiani, Johan Spetz, Ruth H. Palmer, Bengt Hallberg, Eva Forssell-Aronsson
63rd Annual Meeting of the Radiation Research Society, Cancun, Mexico, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Double strand break induction and kinetics indicate preserved hypersensitivity in keratinocytes to subtherapeutic doses for 7 weeks of radiotherapy
F. Qvarnström, M. Simonsson, Jan Nyman, Ingegerd Hermansson, M. Book et al.
Radiotherapy and Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Binding and internalization of 177Lu-octreotate in human tumor cell lines of different origin
Sofia Saadati, Johan Spetz, Viktor Sandblom, Emil Schüler, Ruth H. Palmer et al.
63rd Annual Meeting of the Radiation Research Society, Cancun, Mexico, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Internal exposure of 131I – potential biomarkers and functional analysis for long-term effects in thyroid
Malin Larsson, Nils Rudqvist, Johan Spetz, Toshima Z Parris, Britta Langen et al.
30th Annual Congress of the European Association of Nuclear Medicine, Vienna, Austria, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Individualised Lu-177-DOTATATE treatment of neuroendocrine tumours based on kidney dosimetry
A. Sundlov, K. Sjogreen-Gleisner, J. Svensson, M. Ljungberg, T. Olsson et al.
European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sex-dependent absorbed doses from 131I in male and female mice
Mikael Elvborn, Charlotte Andersson, Johan Spetz, Britta Langen, Eva Forssell-Aronsson
63rd Annual Meeting of the Radiation Research Society, Cancun, Mexico, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 37 av 37

Namn Titel Telefon E-post
Andersson, Charlotte Doktorand charlotte.andersson@gu.se
Andersson, Maria Administratör 031-786 4399 maria.andersson@radfys.gu.se
Bernhardt, Peter Prof/​sjukhusfysiker, Studievägledare 031-342 8509 peter.bernhardt@gu.se
Bernhardt, Peter Prof/​sjukhusfysiker peter.bernhardt@gu.se
Bäck, Anna Forskare 031-342 7216 anna.back@vgregion.se
Bäck, Tom Forskare tom.back@radfys.gu.se
Båth, Magnus Professor/​1:e sjukhusfysiker magnus.bath@gu.se
Båth, Magnus Forskare 031-342 7276 magnus.bath@gu.se
Chakarova, Roumiana Oavlönad docent 031-342 7239 roumiana.chakarova@gu.se
Elvborn, Mikael Forskare bitr mikael.elvborn@gu.se
Forssell-Aronsson, Eva Prof/​sjukhusfysiker 031-786 6746 eva.forssell_aronsson@radfys.gu.se
Götstedt, Julia Doktorand julia.nilsson@gu.se
Hagmarker, Linn Doktorand linn.hagmarker@phonsa.gu.se
Heckemann, Rolf A Professor rolf.heckemann@neuro.gu.se
Hedin, Emma Forskare emma.hedin@radfys.gu.se
Hemmingsson, Jens Doktorand jens.hemmingsson@phonsa.gu.se
Heydorn Lagerlöf, Jakob Universitetslektor, adjungerad jakob@radfys.gu.se
Holm, Elis Forskare elis.holm@gu.se
Isaksson, Mats Professor mats.isaksson@radfys.gu.se
Jacobsson, Lars Senior rådgivare lars.jacobsson@radfys.gu.se
Larsson, Malin Doktorand malin.larsson@gu.se
Lindegren, Sture Forskare sture.lindegren@radfys.gu.se
Lindencrona, Ulrika Forskare 031-342 7800 ulrika.lindencrona@gu.se
Ljungberg, Maria Forskare 031-342 4455 maria.ljungberg@gu.se
Månsson, Lars Gunnar Vetenskaplig ledare 031-342 4025 lars.gunnar.mansson@gu.se
Olsson, Caroline Forskare caroline.olsson@rccvast.se
Palm, Stig Forskare stig.palm@radfys.gu.se
Piñero García, Francisco Postdoktor francisco.pinero.garcia@gu.se
Romiani, Arman Forskare bitr arman.romiani@gu.se
Saadati, Sofia Forskare bitr sofia.saadati@gu.se
Sandblom, Viktor Doktorand viktor.sandblom@gu.se
Shubbar, Emman Forskare emman.shubbar@gu.se
Sohlin, Maja Forskare 031-342 7273 maja.sohlin@vgregion.se
Starck, Göran Forskare 031-342 4455 goran.starck@gu.se
Swanpalmer, John Oavlönad docent 031-3427240 john.swanpalmer@vgregion.se
Thilander Klang, Anne Forskare 031-3424026 anne.thilander.klang@gu.se
Thomas, Rimon Doktorand rimon.thomas@gu.se

Visar 1 - 37 av 37

Visar 1 - 10 av 639

2017

Journal of Environmental Radioactivity special issue: II International Conference on Radioecological Concentration Processes. (50 years later).
Rafael Garcia-Tenorio, Elis Holm
Journal of environmental radioactivity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Radioecological modelling of Polonium-210 and Caesium-137 in lichen-reindeer-man and top predators.
Bertil R R Persson, Runhild Gjelsvik, Elis Holm
Journal of environmental radioactivity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Administration of 177Lu-octreotate via isolated hepatic perfusion – an experimental pilot study of activity concentration measurements in liver of pig
Viktor Sandblom, Ingun Ståhl, Christoffer Hansson, Roger Olofsson, Eva Forssell-Aronsson
Nationellt möte om sjukhusfysik, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Dose-response study of Lu-177-octreotate in nude mice bearing human neuroblastoma
Arman Romiani, Johan Spetz, Ruth H. Palmer, Bengt Hallberg, Eva Forssell-Aronsson
63rd Annual Meeting of the Radiation Research Society, Cancun, Mexico, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Double strand break induction and kinetics indicate preserved hypersensitivity in keratinocytes to subtherapeutic doses for 7 weeks of radiotherapy
F. Qvarnström, M. Simonsson, Jan Nyman, Ingegerd Hermansson, M. Book et al.
Radiotherapy and Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Binding and internalization of 177Lu-octreotate in human tumor cell lines of different origin
Sofia Saadati, Johan Spetz, Viktor Sandblom, Emil Schüler, Ruth H. Palmer et al.
63rd Annual Meeting of the Radiation Research Society, Cancun, Mexico, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Internal exposure of 131I – potential biomarkers and functional analysis for long-term effects in thyroid
Malin Larsson, Nils Rudqvist, Johan Spetz, Toshima Z Parris, Britta Langen et al.
30th Annual Congress of the European Association of Nuclear Medicine, Vienna, Austria, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Individualised Lu-177-DOTATATE treatment of neuroendocrine tumours based on kidney dosimetry
A. Sundlov, K. Sjogreen-Gleisner, J. Svensson, M. Ljungberg, T. Olsson et al.
European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sex-dependent absorbed doses from 131I in male and female mice
Mikael Elvborn, Charlotte Andersson, Johan Spetz, Britta Langen, Eva Forssell-Aronsson
63rd Annual Meeting of the Radiation Research Society, Cancun, Mexico, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 639

Sidansvarig: Johan Spetz|Sidan uppdaterades: 2015-05-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?