Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för radiofysik
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Leveransadress: Gula stråket 2b
Besöksadress: Gula stråket 2 B SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg


Om enheten

Vid avdelningen för radiofysik bedrivs forskning inom vitt skilda områden inom radiofysiken, såväl som utbildning. Kursutbudet riktar sig både till dig som är nyfiken på strålning och vill veta mer och till dig som har tänkt att ta en examen i radiofysik. För dig som vill arbeta med radiofysik inom sjukvården finns ett utbildningsprogram som ger dig möjlighet att bli legitimerad sjukhusfysiker.

Senaste publikationer

Insights gained from a systematic reanalysis of a successful model-facilitated change process in health care
Paul Holmström, Stefan Hallberg, Thomas Björk-Eriksson, Jesper Lindberg, Caroline Olsson et al.
Systems Research and Behavioral Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Resting state functional connectivity of the pain matrix and default mode network in irritable bowel syndrome: a graph theoretical analysis
M. Kano, Cecilia Grinsvall, Q. Ran, P. Dupont, J. Morishita et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased cancer risk in male hunters compared to the general male population in Northern Sweden after the Chernobyl Nuclear Power Plant accident?
Martin Tondel, Tobias Nordquist, Mats Isaksson, Christopher Rääf, Robert Wålinder
Environmental Epidemiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Establishment of a clinical SPECT/CT protocol for imaging of(161)Tb
Ida Marin, T. Ryden, M. Van Essen, J Svensson, N. Gracheva et al.
Ejnmmi Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diffusion weighted imaging is a promising method to detect acute pyelonephritis in non-sedated free breathing infants
Yvonne Simrén, Eira Stokland, S. Hansson, Rune Sixt, Per-Arne Svensson et al.
Journal of Pediatric Urology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 67

Namn Titel Telefon E-post
Hansson, Jonny jonny.hansson@vgregion.se
Holmström, Paul paul@holmstrom.se
Andersson, Maria Administratör 031-786 4399 maria.andersson@gu.se
Andersson, Charlotte Doktorand charlotte.andersson@gu.se
Andersson, Peter Doktorand peter.andersson.4@gu.se
Arvidsson, Jonathan Doktorand jonathan.arvidsson@gu.se
Elvborn, Mikael Doktorand mikael.elvborn@gu.se
Eriksson, Ida Doktorand
Filipsson, Lars Doktorand
Gryska, Emilia Doktorand emilia.gryska@gu.se
Götstedt, Julia Doktorand julia.nilsson@gu.se
Hagmarker, Linn Doktorand linn.hagmarker@phonsa.gu.se
Hemmingsson, Jens Doktorand jens.hemmingsson@phonsa.gu.se
Hjellström, Martin Doktorand martin.hjellstrom@gu.se
Larsson, Malin Doktorand malin.larsson@gu.se
Lundholm, Lukas Doktorand lukas.lundholm@gu.se
Palmér, Emilia Doktorand emilia.palmer@gu.se
Romiani, Arman Doktorand arman.romiani@gu.se
Saadati, Sofia Doktorand sofia.saadati@gu.se
Waldenberg, Christian Doktorand christian.waldenberg@gu.se
Westerbergh, Frida Doktorand frida.westerbergh@gu.se
Wikberg, Emma Doktorand emma.wikberg@vgregion.se
Bäck, Anna Forskare 031-342 7216 anna.back@vgregion.se
Bäck, Tom Forskare tom.back@radfys.gu.se
Hedin, Emma Forskare emma.hedin@radfys.gu.se
Jacobsson, Lars Forskare lars.jacobsson@radfys.gu.se
Jalnefjord, Oscar Forskare, Doktor oscar.jalnefjord@gu.se
Larsson, Maria Forskare maria.larsson@radfys.gu.se
Leidermark, Erik Forskare erik.leidermark@gu.se
Lindegren, Sture Forskare sture.lindegren@radfys.gu.se
Lindencrona, Ulrika Forskare 031-342 7800 ulrika.lindencrona@gu.se
Ljungberg, Maria Forskare 031-342 4455 maria.ljungberg@gu.se
Nordström, Fredrik Forskare fredrik.nordstrom@vgregion.se
Olsson, Caroline Forskare caroline.olsson@rccvast.se
Palm, Stig Forskare stig.palm@radfys.gu.se
Pettersson, Niclas Forskare niclas.pettersson@vgregion.se
Piñero García, Francisco Forskare francisco.pinero.garcia@gu.se
Rydén, Tobias Forskare tobias.magnander@vgregion.se
Sandblom, Viktor Forskare viktor.sandblom@gu.se
Shubbar, Emman Forskare emman.shubbar@gu.se
Sohlin, Maja Forskare 031-342 7273 maja.sohlin@vgregion.se
Starck, Göran Forskare 031-342 4455 goran.starck@gu.se
Thilander Klang, Anne Forskare 031-342 4026 anne.thilander.klang@gu.se
Hultqvist, Felicia Forskare, biträdande felicia.hultqvist@gu.se
Jansson, Simon Forskare, biträdande simon.jansson@gu.se
Lund, Linnea Forskare, biträdande linnea.lund@gu.se
Stervik, Louise Forskare, biträdande louise.stervik@gu.se
Sundström, Jonathan Forskare, biträdande jonathan.sundstrom@gu.se
Thomas, Rimon Forskare, biträdande rimon.thomas@gu.se
Larsson, Joel Forskarstuderande joel.larsson@vgregion.se

Visar 1 - 50 av 67

Visar 1 - 10 av 852

2020

Insights gained from a systematic reanalysis of a successful model-facilitated change process in health care
Paul Holmström, Stefan Hallberg, Thomas Björk-Eriksson, Jesper Lindberg, Caroline Olsson et al.
Systems Research and Behavioral Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Resting state functional connectivity of the pain matrix and default mode network in irritable bowel syndrome: a graph theoretical analysis
M. Kano, Cecilia Grinsvall, Q. Ran, P. Dupont, J. Morishita et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Increased cancer risk in male hunters compared to the general male population in Northern Sweden after the Chernobyl Nuclear Power Plant accident?
Martin Tondel, Tobias Nordquist, Mats Isaksson, Christopher Rääf, Robert Wålinder
Environmental Epidemiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Establishment of a clinical SPECT/CT protocol for imaging of(161)Tb
Ida Marin, T. Ryden, M. Van Essen, J Svensson, N. Gracheva et al.
Ejnmmi Physics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diffusion weighted imaging is a promising method to detect acute pyelonephritis in non-sedated free breathing infants
Yvonne Simrén, Eira Stokland, S. Hansson, Rune Sixt, Per-Arne Svensson et al.
Journal of Pediatric Urology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 852

Sidansvarig: Johan Spetz|Sidan uppdaterades: 2015-05-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?